Konferencja pn. „Państwo – prawa człowieka – mniejszości narodowe” odbędzie się w dniach 13–14 kwietnia 2023 r. w siedzibie Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45, Lublin). Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy czwartek o godz. 11:30 w auli A.1.16.
Organizacja konferencji związana jest z obchodami jubileuszu 70. rocznicy urodzin prof. dr. hab. Grzegorza Janusza – prawnika i politologa, byłego dziekana Wydziału Politologii UMCS, wieloletniego kierownika Zakładu Praw Człowieka UMCS, a obecnie kierownika Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS.
Mając na względzie zainteresowania badawcze jubilata oraz jego bogaty dorobek naukowy, organizatorzy postanowili, że problematyka konferencji koncentrować się będzie wokół szeroko pojętej tematyki związanej z funkcjonowaniem państwa, jego ustrojem, rolą państwa stosunkach międzynarodowych, jak również ochroną praw człowieka i mniejszości we współczesnym świecie.
Przedsięwzięcie będzie miało charakter ogólnopolski i wielodyscyplinarny. Wezmą w nim udział naukowcy reprezentujący różne dziedziny i dyscypliny naukowe, m.in. politolodzy, prawnicy, historycy i socjologowie. Swój udział potwierdzili akademicy z Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Katowic czy Zielonej Góry.
Organizatorami przedsięwzięcia są Katedra Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS oraz Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych (Oddział Lublin).
Biogram Prof. Grzegorza Janusza
Profesor Grzegorz Janusz urodził się 3 grudnia 1952 roku w Puławach, w rodzinie nauczycielskiej. W latach 1967–1971 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. A.J. Czartoryskiego w Puławach. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości szybko rozpoczął swoją przygodę ze środowiskiem akademickim, podejmując w 1971 roku studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Po uzyskaniu tytułu zawodowego magistra prawa został zatrudniony na stanowisku asystenta w Międzyuczelnianym Instytucie Nauk Politycznych UMCS (późniejszym Wydziale Politologii) w Zakładzie Badań Polonijnych (późniejszym Zakładzie Badań Etnicznych). Profesor uzyskał w 1982 roku stopień doktora, a następnie w 1991 roku – doktora habilitowanego nauk humanistycznych. W 1999 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Uhonorowaniem zasług dla nauki polskiej stało się nadanie w 2011 roku jubilatowi, postanowieniem Prezydenta RP, tytułu naukowego profesora.
1 października 2004 roku Profesor objął kierownictwo Zakładu Praw Człowieka. 1 września 2008 roku został wybrany na stanowisko dziekana Wydziału Politologii UMCS. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje – do 2016 roku. Po połączeniu Zakładu Praw Człowieka z Zakładem Systemów Politycznych i utworzeniu w 2019 roku Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka, objął kierownictwo nowo utworzonej jednostki. Profesor współorganizował również Puławską Szkołę Wyższą z siedzibą w Puławach. W latach 1998–2006 pełnił funkcję Rektora tej szkoły. Od 1999 do 2006 roku był również przewodniczącym Kolegium Rektorów Uczelni Niepaństwowych Województwa Lubelskiego.
Jest autorem ponad 120 uznanych i cenionych w środowisku akademickim publikacji o różnym charakterze – monografii autorskich i współautorskich, zbiorów dokumentów, artykułów, studiów, rozpraw, broszur itp., wydanych w językach polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, węgierskim oraz czeskim.