Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Biofizycznego zaprasza na wykład pt. Chemiczne modyfikacje mRNA do celów terapeutycznych w świetle Nagrody Nobla 2023, który wygłosi dr hab. Joanna Kowalska z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie odbędzie się 9 listopada 2023 r. o godzinie 11:15 w Auli Fizyki B-103/104 (budynek B, I p.) w Instytucie Fizyki UMCS (ul. Idziego Radziszewskiego 10, Lublin).
W ostatnich latach syntetyczne mRNA stało się obiecującym kandydatem do terapeutycznego dostarczania genów. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło znaczący postęp w zrozumieniu losów i jego funkcji w komórce, a wiedza ta została szybko zaimplementowana do ulepszenia terapii opartych na mRNA. Kamieniem milowym rozwoju podejść terapeutycznych na bazie mRNA było opracowanie pierwszych szczepionek przeciwko SARS-CoV2. Ich sukces możliwy był m.in. dzięki opracowanym wcześniej chemicznym modyfikacjom mRNA modulującym ich aktywność biologiczną. Za odkrycie odpowiedniej modyfikacji Drew Weissman i Katlin Karikó otrzymali w 2023 roku Nagrodę Nobla z medycyny.
Podczas czwartkowego wykładu dr hab. Joanna Kowalska dokona m.in. przeglądu przeszłych i najnowszych badań skupionych na modulowaniu aktywności terapeutycznego mRNA lub wizualizacji losów zmodyfikowanego mRNA w żywych komórkach i całych organizmach. Prelegentka poruszy ten temat w nawiązaniu do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.
W laboratorium dr hab. J. Kowalskiej na Wydziale Fizyki UW prowadzone są interdyscyplinarne badania ukierunkowane na odkrywanie nowych funkcji nukleotydów, oligonukleotydów i kwasów nukleinowych w komórce oraz wykorzystywanie tej wiedzy do tworzenia nowych narzędzi molekularnych lub eksperymentalnych terapii.
Link do profilu prelegentki:
http://www.biogeo.uw.edu.pl/