20-21.07.2024

ROZDROŻA TRADYCJI / WARSZTATY — 20 i 21 LIPCA

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA zaprasza na kolejne wydarzenia z cyklu „ROZDROŻA TRADYCJI”. W najbliższy weekend, 20 i 21 lipca, w malowniczym Ogrodzie Saskim w Lublinie odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych oraz otwarta potańcówka na dechach.

Warsztaty tańców tradycyjnych poprowadzi Piotr Zgorzelski, twórca m.in. improwizowanego Mazurka Freestyle. Zajęcia odbędą się od 11:00 do 14:00 w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. To doskonała okazja, by poznać nowe kroki pod okiem doświadczonego instruktora, który ucząc się od wiejskich tancerzy i analizując archiwalne źródła, wypracował swój autorski program nauczania.

Niedzielną atrakcją będzie otwarta potańcówka na dechach z akompaniamentem kapeli Macieja Filipczuka i Gości Weselnych. Wydarzenie umożliwi uczestnikom wypróbowanie nabytych umiejętności tanecznych oraz doświadczenie atmosfery tradycyjnych polskich potańcówek pod gołym niebem.

Lipcowe warsztaty są częścią cyklu „ROZDROŻA TRADYCJI”, organizowanego przez OMIT ROZDROŻA. Projekt ten promuje równoprawny udział wszystkich uczestników w kulturze tradycyjnej. Jego celem jest edukacja w zakresie podstawowych kompetencji kulturowych, budowanie lokalnej tożsamości oraz refleksja nad tym, w jaki sposób wiejska, tradycyjna kultura może służyć także w miejskim kontekście jako uniwersalny fundament dla działań społecznych.

– „ROZDROŻA TRADYCJI” to projekt, w którym sięgamy do korzeni istnienia i działań naszego Ośrodka ROZDROŻA. Poprzez cykl warsztatów, odtwarzamy zwyczaje związane z kulturą tradycyjną, ludową, poszukujemy korzeni naszej kultury, rytuałów społecznych obecnych we współczesnym świecie. Sięgamy do fundamentów własnej tożsamości – podkreśla Piotr Franaszek, dyrektor OMIT ROZDROŻA.

Harmonogram lipcowych warsztatów z cyklu „ROZDROŻA TRADYCJI":

20 lipca (sobota): 11:00 – 14:00 – Warsztaty tańca z Piotrem Zgorzelskim w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim.

21 lipca (niedziela):

11:00 – 14:00 – Warsztaty tańca z Piotrem Zgorzelskim w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim.
16:30 – 19:30 – Otwarta potańcówka na dechach na scenie Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim z udziałem kapeli Macieja Filipczuka i Gości Weselnych, z prowadzeniem tańca przez Piotra Zgorzelskiego.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres mailowy: warsztaty@rozdroza.com. Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony: https://rozdroza.com/10263-2/

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Koncepcję cyklu warsztatów ROZDROŻA TRADYCJI opracowali Maciej Filipczuk i Grzegorz Paluch.

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach i potańcówce. Gwarantujemy wyjątkową atmosferę!
[Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/435431199495891/]
Więcej info: https://rozdroza.com/projekty/rozdroza-tradycji-cykl-warsztatow-tematycznych/

Informacja o prowadzącym warsztaty:

Piotr Zgorzelski – etnolog, tancerz, animator kultury, aktor, choreograf, juror podczas konkursów tańca tradycyjnego, inicjator odrodzenia polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych. Autor nagradzanych projektów edukacyjno-kulturalnych, organizator wyjazdów etnomuzykologicznych, koncertów i potańcówek. Powołał i prowadzi pierwszą w Polsce Akademię Tańca Tradycyjnego. Twórca i propagator nowoczesnej formy tańczenia tańców tradycyjnych określanej jako Mazurek Freestyle. Z tańcem tradycyjnym związany od 30 lat. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program prowadzenia zajęć warsztatowych uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z polską muzyką tradycyjną. Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994). Przez blisko 10 lat współtworzył jako basista i tancerz kapelę Janusz Prusinowski Kompania. Jest autorem projektu internetowych lekcji tańca tradycyjnego, umieszczonych na kanale YouTube – Taniec Tradycyjny PL. Współtworzył dla Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca portal edukacyjny poświęcony polskim tańcom tradycyjnym taniec.edu.pl.


opublikowano: 2024-07-19
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
11 stycznia 2025 (sobota), godz. 13:00
Zwiedzanie Teatru
25 stycznia 2025 (sobota), godz. 13:00
Zwiedzanie Teatru
28 lutego 2025 (piątek), godz. 19:00
TOŃ | WEEDCRAFT | LUBLIN
07 marca 2025 (piątek), godz. 20:00
PIKERS/MFC W LUBLINIE!
14 marca 2025 (piątek), godz. 18:00
Mikromusic - Nie umiem tańczyć tour
22 marca 2025 (sobota), godz. 19:00
THE ANALOGS | ZAMOŚĆ
Polityka Prywatności