18-22.09.2017

Forum Matematyków Polskich na UMCS

Forum Matematyków Polskich

W dniach 18-22 września br. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbędzie się 8. Forum Matematyków Polskich.

Forum to m.in. cykliczne spotkania matematyków pracujących zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, zajmujących się różnorodną tematyką naukową. Kolejne edycje wydarzenia stwarzają okazję do debat o problemach nurtujących środowisko matematyczne.
Gościem specjalnym tegorocznej edycji Forum będzie Profesor Efim Zelmanov z University of California w San Diego (USA) - laureat Medalu Fieldsa, uznawanego wśród nagród i wyróżnień matematycznych za odpowiednik Nagrody Nobla. Podczas uroczystego otwarcia (18.09.2017 r. godz. 14.00, Aula Instytutu Informatyki UMCS, ul. Akademicka 9) Profesor Zelmanov wygłosi wykład poświęcony asymptotycznej teorii grup skończonych i będzie to pierwsze wystąpienie matematyka tej rangi we wschodniej części naszego kraju. Ponadto, podczas inauguracji wydarzenia wręczone zostaną doroczne nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne.

20 września z kolei będziemy popularyzować matematykę. Tego dnia odbędzie się cykl wykładów i zajęć pod tytułem "Matematyka dla każdego", kierowany do uczniów szkół z Lublina oraz województwa lubelskiego. Uczestnicy projektu będą mogli zapoznać się z różnymi niespotykanymi zastosowaniami matematyki w innych naukach oraz w życiu codziennym, poznać związki matematyki z muzyką czy wziąć udział w grach matematycznych. Dodatkowo, będzie można zapoznać się z prezentacjami finalistów Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego organizowanego przez redakcję miesięcznika Delta. Zapraszamy już od godziny 9.00 do Instytutu Informatyki UMCS przy ul. Akademickiej 9 w Lublinie. Więcej informacji na temat projektu "Matematyka dla każdego" znajduje się na stronie: http://www.mdk.umcs.pl, na której odbywają się także zapisy.

Współorganizatorami Forum są: Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Instytut Matematyki UMCS. Poprzednie edycje wydarzenia miały miejsce m.in. w Warszawie, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie i Łodzi. W Lublinie konferencja gości po raz pierwszy, a jej lokalizacja została świadomie wybrana z okazji jubileuszu 700-lecia Miasta.

Szczegóły oraz pełny program: http://8forum.ptm.org.pl

data ostatniej modyfikacji: 2017-09-12 12:39:09
Komentarze
 
Polityka Prywatności