8-10.12.2017
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe"
ACK UMCS „Chatka Żaka” zaprasza na 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe". Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 grudnia br.
Lubelskie Mikołajki Folkowe to jeden z niewielu festiwali muzyki inspirowanej folklorem. Przez trzy dni wydarzenia, na jego uczestników czeka: 15 godzin muzyki na żywo, dwie wystawy i 20 godzin warsztatów.
Jednym ze stałych punktów "Mikołajek" jest organizowany od 24 lat konkurs dla młodych muzyków pn."Scena Otwarta". W tym roku weźmie w nim udział 12 zespołów z Polski i Ukrainy. Na piątkowy wieczór (8.12.2017) zaplanowano z kolei koncert pn."Kolędy z Przyszłości", na którym wystąpią Kapela Brodów i zespół Folusz z Giedlarowej. Kilka kolęd zagrają także gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja.
Laureaci "Sceny Otwartej" będą mogli zaprezentować się podczas "Koncertu na Sobotę", gdzie złożone sutartiny zaśpiewa także litewski kwartet Trys Keturiose, a ludowe szkockie tańce i ballady zagra grupa Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band. W niedzielę (10.12.2017), w ramach koncertu "Folk i okolice", na wszystkich zainteresowanych czekają ciężkie brzmienia folkmetalowe. W kultowej sali widowiskowej "Chatki Żaka" zabrzmi także światowej sławy Arkona z Rosji, a jako support została zaproszona rodzima Cronica. Głównemu cyklowi koncertów (w sobotę i niedzielę) towarzyszyć będą potańcówki na "Scenie tradycji", gdzie przygrywać będzie między innymi Kapela Butrynów.
Mikołajki Folkowe to również warsztaty. Już pierwszego dnia festiwalu, 8 grudnia o godz. 18.00, wraz z Trys Keruriose, będzie można nauczyć się archaicznych litewskich sutartin. Dzień później, w sobotę 9 grudnia o godz. 12.00, organizatorzy zapraszają na warsztaty gry na drumli prowadzone przez Józefa Sowę. Tego dnia będzie można również nauczyć się piec pyszne gruzińskie lobiani czy placki z nadzieniem fasolowym. Festiwalowa niedziela (10.12.2017) rozpocznie się o godz. 11.00 warsztatami tradycyjnych ozdób choinkowych, będą też teatralno-muzyczne warsztaty dla dzieci i nauka tańców balfolkowych.
Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotograficzne: pokonkursowa ekspozycja "Tradycja w obiektywie" i "Pasterstwo w Karpatach" oraz dwie konferencje naukowe: "Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego" oraz "Folklor po Edisonie". Odbędzie się również promocja książki pt. "Festum Folkloricum" autorstwa dr Joanny Dziadowiec.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" powstał 27 lat temu z inicjatywy środowiska Orkiestry św. Mikołaja. Wydarzenie od lat kształtuje oblicze polskiego folku.
opublikowano: 2017-12-05