2018-04-15

Otwarcie Ogrodu Botanicznego UMCS

15 kwietnia o godzinie 10.00, po zimowej przerwie, zostanie otwarty dla zwiedzających Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej.

Wraz z rozpoczęciem sezonu w "Botaniku", wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzać także znajdujący się w nim Dworek Kościuszków, który w drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki - inicjatora insurekcji w 1794 r. Obecnie Dworek Kościuszków ma reprezentacyjny charakter - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje zabytkową budowlę jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń, a od 2013 r. udostępnia go także zwiedzającym. Dworek będzie można zwiedzać od środy do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Obok stałych ekspozycji będą prezentowane w nim także czasowe wystawy tematyczne. Od 15 kwietnia do 5 maja, w Dworku, będzie można obejrzeć kilkadziesiąt najciekawszych prac spośród 973 nadesłanych na konkurs plastyczny pt. "Wielkanoc w przyrodzie - samodzielnie wykonana kartka świąteczna", zorganizowany dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych województwa lubelskiego.

Roślinność Ogrodu to prawie 7000 gatunków i odmian roślin pochodzących z całego świta, zgromadzonych na ponad 21 ha, zebranych w kilkunastu działach i kolekcjach tematycznych. Sezon rozpoczynamy wraz rozkwitającymi magnoliami, forsycjami, pierwszymi tulipanami, narcyzami i wieloma innymi wiosennymi roślinami, do których poszukiwania i oglądania zachęcamy.

Przygotowaliśmy nowe spacery tematyczne z przewodnikiem. Seniorów razem z wnukami zapraszamy do udziału w specjalnych warsztatach florystycznych, dzieci na zajęcia Letniej Akademii Małego Przyrodnika, a rodziny zapraszamy m.in. na rodzinną majówkę i święto pszczół. Amatorzy biegania będą mogli spróbować swoich sił podczas pierwszej w naszym Ogrodzie edycji "Botanicznej Piątki" - specjalnego biegu, który odbywa się na terenie ogrodów botanicznych. Do "biegających" ogrodów z Poznania, Mikołowa, Powsina i Łodzi, w tym roku dołączy także Ogród Botaniczny UMCS (27 lipca). Po raz trzeci weźmiemy także udział w Narodowym Czytaniu.

Ogród będzie otwarty od 15 kwietnia do 31 października, od poniedziałku do piątku od godziny 9:00, a w soboty, niedziele i święta - od godz. 10:00 do zmroku. Wejście do Ogrodu oraz parking znajdują się od ul. Willowej. Ceny biletów wstępu pozostają bez zmian: bilet normalny wynosi 6 zł, ulgowy - 3 zł. Zachęcamy do zakupu karnetów sezonowych na cały okres otwarcia Ogrodu oraz karnetów miesięcznych (na 30 dni), które pozwalają na nieograniczona liczbę wejść do Ogrodu. Dla posiadaczy karty Dużej Rodziny, Rodziny Trzy Plus i Karty Seniora oferujemy zniżki. Dla absolwentów UMCS posiadających Kartę Absolwenta wstęp do Ogrodu jest wolny.

Wypowiedź dr Grażyny Szymczak - Dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS: https://phavi.umcs.pl/at/audios/2018/0406/072414-temat-3-czesc-1.mp3

data ostatniej modyfikacji: 2018-04-12 13:21:07
Komentarze
 
Polityka Prywatności