2018-04-20

Dzień Ziemi i Ogólnopolski Dzień Geografa UMCS 2018

Światowy Dzień Ziemi to prowadzona na całym świecie akcja promocji postaw ekologicznych, a związane z nią imprezy i wydarzenia organizowane są wiosną w wielu krajach. Także Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej co roku włącza się w tę inicjatywę. 20 kwietnia 2018 r. (piątek) Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z Wydziałem Artystycznym UMCS już po raz jedenasty organizują Międzynarodowy Dzień Ziemi oraz jubileuszowe, dziesiąte obchody Ogólnopolskiego Dnia Geografa. Uroczyste otwarcie wydarzenia odbędzie się o godz. 8:30 w Auli WNoZiGP (I piętro, ul. Kraśnicka 2cd w Lublinie).

Głównym celem wydarzenia jest promowanie w społeczeństwie podejścia ekologicznego oraz budowanie postawy wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Jedną z intencji jest także zaszczepienie dzieciom i młodzieży wrażliwości na los innych osób, jak i uświadomienie im własnego potencjału tworzenia zdrowego, harmonijnego otoczenia. W roku 2018 organizatorzy chcieli dodatkowo położyć nacisk na człowieka oraz na konieczność pokojowego współistnienia całej ludzkiej populacji, niezależnie od zróżnicowania rasowego, etnicznego i religijnego.

Już po raz kolejny podczas Dnia Ziemi zaproszeni goście, pracownicy oraz studenci UMCS zaproponują szeroką ofertę wykładów, warsztatów, zajęć terenowych, wystaw oraz konkursów. Wydarzenia te będą się odbywały zarówno na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, jak i w Roztoczańskiej Stacji Naukowej w Guciowie.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich zainteresowanych kilkadziesiąt atrakcji. Katarzyna Tołkacz w prelekcji "BIG BAD WOLF - obraz wilka w mitologii, religii i kulturze człowieka" przedstawi stereotypy dotyczące tego gatunku zwierząt i skonfrontuje je z rzeczywistością, Rafał Siek w wykładzie pt. "Tajemnice poleskich bagien" zaprezentuje niezwykły świat olsów, brzezin, borów i torfowisk Polesia Lubelskiego, natomiast Andrzej Tomicki w wykładzie "Jeśli myślisz, że coś jest niemożliwe... czyli warsztat spełniania marzeń" opowie o sztuce realizacji nawet najbardziej szalonych zamierzeń podróżniczych!

W programie wykładów jeszcze m.in.: "Epoka plastiku" - o problemie oraz konsekwencjach masowej produkcji tworzyw, "Indianie Q'ero - andyjski lud, który wsłuchuje się w puls natury", czyli opowieści o życiu jednego z najbardziej tajemniczych ludów zamieszkujących wysokie partie Andów oraz "Miejska wyspa ciepła na przykładzie Lublina" o zjawisku utrzymywania się wyższej temperatury panującej w mieście w porównaniu z okolicznymi terenami.

Dzień Ziemi to także różnorodne warsztaty i zajęcia praktyczne. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z kulturą różnych krajów i narodów poprzez śpiew, taniec oraz granie na instrumentach muzycznych; wcielą się także w rolę planistów i zaprojektują - przy wykorzystaniu dostępnych materiałów papierniczych i biurowych - idealne miasto. Na zajęciach "Jak mierzyć pogodę?" chętni poznają najważniejsze zjawiska pogodowe oraz sposoby ich mierzenia, a także sami będą mogli zmierzyć niektóre elementy zjawisk meteorologicznych. Uczniowie biorący udział w warsztatach "Czas ze słońca" wykonają zegar słoneczny oraz poznają zasady jego działania, zaś w trakcie zajęć "Jak wyginęły dinozaury - zrób swoją skamieniałość" każdy będzie mógł wykonać gipsowy odlew skamieniałości, jako doskonałą inspirację do poznawania historii Ziemi i wszechświata.

Ponadto przewidziane są liczne zajęcia terenowe, gry i konkursy, m.in. "Escape-METEO-Room"; "Escape room - w pułapce po trzęsieniu ziemi"; "Turystyczna BOMBA!"- konkurs wiedzy dla dzieci z zakresu geografii i turystyki; Geo-Quest "Zagadki Ziemi" czy "Geograficzne TABU" oraz "Koło fortuny".

Zachęcamy również do obejrzenia ciekawych ekspozycji: "Wystawy polarnej"; wystawy zdjęć "Twarze świata" Agaty Pawłowskiej; fotografii Amnesty International "#Witamy" czy przeglądu zdjęć satelitarnych "Okiem satelity". Nie zabraknie także wrażeń muzycznych, w programie przewidziany jest koncert Jakuba Kotyni i Michał Lewartowicza: "Cuatro Manos - z hiszpańskiego cztery ręce".

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej: www.dzienziemi.umcs.pl

data ostatniej modyfikacji: 2018-04-18 10:33:37
Komentarze
 
Polityka Prywatności