23-25.04.2018

Tydzień Samorządności na Wydziale Politologii UMCS

Naukowe Studenckie Koło Samorządowców UMCS

XXI Tydzień Samorządności odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia br. Jest to wydarzenie organizowane niezmiennie od 1997 roku przez Naukowe Studenckie Koło Samorządowców UMCS.

Impreza ma na celu promowanie idei samorządności oraz poszerzanie wiedzy z zakresu samorządu terytorialnego wśród studentów oraz mieszkańców Lublina. Przybliża mechanizmy funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce, samorządowego prawa wyborczego oraz instrumentów współudziału obywateli w rządzeniu. W ramach inicjatywy co roku odbywają się debaty naukowe, konferencje, konkursy wiedzy o samorządzie terytorialnym, a także wiele innych atrakcji. Podczas wydarzenia zapraszani są zarówno teoretycy samorządu terytorialnego, naukowcy, ale także praktycy samorządowi: radni, prezydenci, członkowie fundacji i stowarzyszeń, itp.

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się od debaty pod hasłem "Kierunki zmian w prawie o samorządzie terytorialnym w Polsce", na którą zapraszamy 23 kwietnia br. o godz. 14.00 do sali nr 115 na Wydziale Politologii UMCS (Plac Litewski 3, Lublin). Prelegentami tego dnia będą: Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski, Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, radny miejski Eugeniusz Bielak, prezes Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski oraz dr Katarzyna Kuć-Czajkowska z Zakładu Samorządów i Polityki Lokalnej UMCS.

W trakcie dyskusji eksperci wypowiedzą się na temat zmian w prawie o samorządzie terytorialnym, wskażą korzyści i konsekwencje dla mieszkańców, ale także dla samych samorządów. Szczegółowo zostaną poruszone problemy m.in. takie jak: wydłużenie kadencji władz samorządowych z 4 do 5 lat, dwukadencyjność na stanowiskach wójta, burmistrza oraz prezydenta miasta, utrzymanie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców, pozostawienie w rękach samorządów podziału na okręgi wyborcze, utrzymanie dotychczasowej wielkości okręgów wyborczych czy zmniejszenie liczby członków komisji wyborczej.

Zapraszamy także na debatę naukową "Obywatelski Lublin. Partycypacja w teorii i praktyce", która odbędzie się 24 kwietnia o godz. 14.30 w Auli im. I. Daszyńskiego na Wydziale Politologii (s. 111). Prelegentami będą: Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności, dr Łukasz Lewkowicz - przewodniczący Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz Andrzej Skórski z Fundacji Nowy Staw. Zaproszeni goście podzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Lublinie, ale także w całym kraju. Rozmowa będzie dotyczyła różnych instrumentów partycypacji społecznej, jakimi samorządy dysponują, tj.: konsultacje społeczne, budżet obywatelski, inicjatywa uchwałodawcza, referendum, petycje.

Wstęp na debaty jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Kolejnego dnia, w środę, organizatorzy pragną zintegrować społeczność akademicką. 25 kwietnia o godz. 10:30 w Centrum Kultury Fizycznej UMCS odbędzie się mecz pomiędzy studentami a wykładowcami uczelni.

Program

data ostatniej modyfikacji: 2018-04-20 09:53:02
Komentarze
 
Polityka Prywatności