16-19.10.2018

I Międzynarodowy Plener Kartograficzny

W dniach 16-19 października br. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się I Międzynarodowy Plener Kartograficzny. Ideą przyświecającą wydarzeniu jest propagowanie mapy jako formy komunikacji społecznej, w różnych środowiskach naukowych w kraju i zagranicą. Inicjatywa ma także na celu wymianę wiedzy, poglądów i doświadczeń związanych z teorią i praktyką wykonywania oraz wykorzystywania map tematycznych.

Podczas kilkudniowego Pleneru zostaną poruszone przede wszystkim problemy dotyczące współczesnych kierunków rozwoju i funkcji map tematycznych, związane z nimi innowacje technologiczne i nowe formy wizualizacji danych przestrzennych w środowisku systemów informacji geograficznej (GIS). W wystąpieniach referatowych pojawią się także zagadnienia z zakresu wykorzystania teledetekcji w kartografii tematycznej, kartografii społecznościowej oraz wykorzystania map w monitoringu środowiska przyrodniczego i zarządzaniu przestrzenią.

W I Międzynarodowym Plenerze Kartograficznym weźmie udział ok. 100 osób, w tym goście zagraniczni z Kolumbii, Peru, Meksyku, Boliwii, Ekwadoru, Brazylii, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Wygłoszonych zostanie blisko 70 referatów w językach hiszpańskim, angielskim, rosyjskim i polskim. Komfort w wysłuchaniu wielojęzycznych wystąpień zapewnią uczestnikom tłumacze symultaniczni.

Plener odbędzie się w Lublinie i Zwierzyńcu. Uroczysta inauguracja wydarzenia, na którą serdecznie zapraszam Państwa dziennikarzy, odbędzie się w najbliższy wtorek - 16 października o godz. 11.00 w Auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (al. Kraśnicka 2d). W sesji otwierającej swoje referaty wygłoszą: prof. Marek Baranowski z Instytutu Geodezji i Kartografii,  sekretarz Asocjacji Laboratoriów Geoinformacyjnych Europy (AGILE), który opowie o Związkach kartografii z nauką o geoinformacji oraz goście z Ameryki Południowej: prof. Nicole Bernex z Peruwiańskiego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego przedstawi referat Badania kartograficzne Towarzystwa Geograficznego w Limie, a prof. Ciro Serna Mendoza z Uniwersytetu Manizales w Kolumbii: Koncepcja środowiska w twórczości Hansa Jonasa.

Przez trzy kolejne dni (17-19 października) uczestnicy wydarzenia będą gośćmi Centrum Naukowo Edukacyjnego RPN w Zwierzyńcu, gdzie w roztoczańskiej scenerii wysłuchają referatów w 10 sesjach tematycznych i wezmą udział w sesji posterowej. Plenerowi towarzyszyć będą także dwie wystawy: Roztoczański Park Narodowy na mapach dawnych i współczesnych oraz Dawne mapy ze zbiorów Towarzystwa Geograficznego w Limie. Korzystając z gościnności Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego naukowcy odbędą wycieczkę po Parku oraz zwiedzą Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN.

Październikowa konferencja to jedno z ważniejszych tegorocznych wydarzeń naukowych organizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, a biorąc pod uwagę tak liczny udział badaczy z zagranicy, można ją zaliczyć do największych międzynarodowych konferencji kartograficznych organizowanych w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat.

Inicjatorem i głównym organizatorem I Międzynarodowego Pleneru Kartograficznego jest Zakład Kartografii i Geomatyki Wydziału Nauk i Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Patronat honorowy nad inicjatywą objęli JM Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski oraz Główny Geodeta Kraju dr hab. Waldemar Izdebski. Współorganizatorzy wydarzenia: Katedra Geografii Miast i Planowania Przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownia Geoinformacji UMCS, Roztoczański Park Narodowy, Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych, Polskie Towarzystwo Geograficzne – Oddział Kartograficzny i Oddział Lubelski, Centro de Investigación de Geografía Aplicada de la Pontificia Universidad Católica del Perú, Sociedad Geográfica de Lima (Peru), Universidad de Manizales (Kolumbia).


data ostatniej modyfikacji: 2018-10-12 10:03:52
Komentarze
 
Polityka Prywatności