2019-05-09 14:00

"Dzień z komiksem" w Bibliotece Głównej UMCS

Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja br. trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Biblioteka Główna UMCS, włączając się w tę akcję, organizuje w swojej przestrzeni wiele ciekawych wydarzeń. 9 maja br. (czwartek) organizatorzy zapraszają do Czytelni Informacji Naukowej (I piętro, nowy gmach BG UMCS) na "Dzień z komiksem". Jest to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników komiksów, ale także osób, którą chcą zapoznać się z tą formą wydawniczą. W programie m.in. spotkania z autorami komiksów, warsztaty oraz prezentacja nowo otwartej Przestrzeni komiksu w Bibliotece Głównej UMCS. Wydarzenia rozpoczynają się o godz. 14.

Harmonogram "Dnia z komiksem":    

14:00  „Godzina z Jankiem - tajniki sztuki komiksu” – spotkanie warsztatowe z nauczycielami sztuki komiksu, Grzegorzem Nowickim i Agatą Komorowską

15:15  „Neopoemiks - pomiędzy poezją wizualną a komiksem eksperymentalnym” – wystąpienie
dr. hab. Piotra Szreniawskiego, prof. UMCS

Piotr Antoni Szreniawski (ur. 1976) – doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji UMCS, specjalista w zakresie polityki administracyjnej, prawa administracyjnego i nauk o administracji. Oprócz aktywności naukowej Piotr Szreniawski pisze wiersze, aforyzmy, jest autorem zinów, komiksów i poemiksów – rozumianych jako sztuka pomiędzy poezją i komiksem, z pogranicza poezji wizualnej i komiksu eksperymentalnego.

15:45  prezentacja nowo otwartej PRZESTRZENI KOMIKSU w Bibliotece Głównej UMCS – Czytelnia Informacji Naukowej

16:00  „W kręgu komiksu dziecięcego” – spotkanie autorskie z Jakubem Sytym, scenarzystą i autorem komiksów. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Szczypa, fan komiksów, literaturoznawca i bibliotekarz, kierownik Oddziału Informacji Naukowej BG UMCS.

Jakub Syty (ur. 1982), z wykształcenia psycholog, w ostatnich latach nauczyciel akademicki w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL-u. Z zamiłowania czytelnik, krytyk, tłumacz, a także autor komiksów. Laureat III miejsca w Konkursie im. Janusza Christy na najlepszy komiks dziecięcy. Nagrodzony album „Kubatu. I tak nie uwierzysz!” ze scenariuszem Jakuba Sytego i rysunkami Przemysława Surmy ukazał się jesienią 2014 r. nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

16:50  Czas na kawę, ciastko i lekturę komiksów

17:15  „Halo komiks na żywo w PRZESTRZENI KOMIKSU” - Dominik Szcześniak

17:30   „Sztuka przekładu komiksu” – spotkanie translatorsko-redaktorskie prowadzone przez Jakuba Sytego i Dominika Szcześniaka

18:00  Spotkanie autorskie z twórcą komiksów Maciejem Pałką – spotkanie poprowadzi Grzegorz Szczypa

Maciej Pałka – rocznik ’80. Artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Ma na swoim koncie zarówno samodzielne komiksy jak i prace publikowane w zinach, w tym m.in.: „Jak schudnąć 30 kg?„, „Najgorszy komiks roku”, „Ostatni seans w kinie CORSO”, „10 bolesnych operacji”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Spacer” i wiele innych.

data ostatniej modyfikacji: 2019-05-06 10:04:51
Komentarze
 
Polityka Prywatności