2020-01-23 13:00

Koncert jazzowy oraz prezentację książki Andrzeja Białkowskiego i Wojciecha J. Burszty

Logo UMCS 410

Koncert jazzowy oraz prezentację książki Andrzeja Białkowskiego i Wojciecha J. Burszty pt. „Jedzie pan jazz: edukacja jazzowa i popkulturowa w perspektywie antropologicznej” odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2020 r. o godz 13:00 w Bibliotece Głównej UMCS (ul. Radziszewskiego 11, Lublin, czytelnia ogólna na pierwszym piętrze).

Podczas prezentacji książki wystąpią autorzy publikacji oraz jej bohater - Bogusław Dziekański, twórca fenomenu Małej Akademii Jazzu. Po dyskusji odbędzie się koncert „Marek Konarski and Folk(s)”.

Andrzej Białkowski – pedagog i psycholog muzyki od ponad trzydziestu lat związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się m.in. psychologicznymi aspektami funkcjonowania praktyk artystycznych, zagadnieniami kreatywności i tożsamości muzycznej oraz edukacją kulturalną i artystyczną. Autor kilku monografii i kilkudziesięciu artykułów poświęconych edukacji muzycznej. Ostatnio współautor raportu „Muzykowanie w Polsce. Badanie podstawowych form aktywności muzycznej Polaków”.

Wojciech Józef Burszta – antropolog, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury, profesor zwyczajny w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie, autor kilkunastu książek i ponad 300 artykułów, badacz współczesnej kultury w jej poważnych i ulotnych emanacjach. Zajmuje się tematyką z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii.

Książka jest próbą przyjrzenia się fenomenowi gorzowskiej Małej Akademii Jazzu (MAJ), znanej nieformalnej praktyki muzyczno-edukacyjnej i popkulturowej. Od ponad trzydziestu lat jej lider Bogusław Dziekański (tytułowy pan jazz) łączy wysiłki kilku pokoleń wybitnych polskich i światowych muzyków jazzowych pracujących na rzecz kształtowania muzycznej wrażliwości młodzieży. Autorzy umiejętnie połączyli poważne rozważania teoretyczne z anegdotą, detal z szerszym kontekstem. Mała Akademia Jazzu jest dziś bez wątpienia jednym z najbardziej wyrazistych i oryginalnie ukształtowanych przykładów angażowania się branży muzycznej w ideę kształcenia młodej publiczności.

Koncert „Marek Konarski and Folk(s)”

Marek Konarski – saksofon
Mateusz Kaszuba – fortepian
Krzysztof Baranowski – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja

Marek Konarski and Folk(s) to autorski projekt stworzony z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przywiązanie do ojczyzny, chęć głębszego poznania polskiej muzyki ludowej, wiedza zdobyta na europejskich uczelniach oraz doświadczenie sceniczne zaowocowały unikatowym projektem, który stanowi niezwykłe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i polskiego folku. Pomysł na stworzenie zespołu powstał w Kopenhadze, gdzie saksofonista kilka lat mieszkał. Do projektu Konarski zaprasza jednych z najbardziej utalentowanych i aktywnych polskich muzyków. Każdy z artystów, biorących udział w tym projekcie, oprócz wykształcenia jazzowego wykazuje silne przywiązanie do polskiej muzyki klasycznej oraz ludowej.

Marek Konarski – saksofonista, kompozytor, muzyk roku 2015 duńskiej wyspy Fyn, zwycięzca wielu konkursów w kraju i za granicą m.in.: Blue Note Poznan Competition 2016, Tarnów Jazz Contest 2016, Helsinki Jazz Comets 2015. W roku 2012 wygrał konkurs na fonograficzny debiut jazzowy i nagrał debiutancką płytę zatytułowaną „Tone Raw”. Artysta zaproszony został do nagrania wielu albumów m.in.: „Waiting”, „Colors”, „Sings of Hope” czy „Eternal Forge” z amerykańskim trębaczem Timem Hagansem. Stypendysta Else Timmermanns Fond (Dania). Wykładowca Małej Akademii Jazzu prowadzonej przez Bogusława Dziekańskiego i gorzowski Jazz Club Pod Filarami. Absolwent Syddansk Musik Konservatorium w Odense oraz Sibelius Academy w Helsinkach. Muzyk aktywnie działa na scenie europejskiej, tworząc projekty z takimi muzykami jak: Jerry Bergonzi, Anders Mogensen, David Braid, Richard Anderson, Carl Winter czy Kenneth Dahl Knudsen.

data ostatniej modyfikacji: 2020-01-22 10:01:29
Komentarze
 
Polityka Prywatności