Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Lublin
2020-02-07 09:00

Dzień Mokradeł w UMCS

Logo UMCS 410

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej serdecznie zapraszamy na trzecią edycję Światowego Dnia Mokradeł, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mokradła a bioróżnorodność”. Inicjatywa jest zaplanowana na 7 lutego 2020 r. o godzinie 9.00 na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2cd).

Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1997 roku, obecnie w blisko 100 krajach. W tradycję tę włącza się również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wydarzenie ma w szczególności aspekt edukacyjny i jest adresowane do uczniów szkół średnich oraz wszystkich, którzy związani są z tematyką terenów podmokłych.

Należy podkreślić, że obszary mokradłowe mają nieocenione znaczenie w prawidłowym bilansie wodnym środowiska. Zwłaszcza teraz, gdy obserwujemy zachodzące zmiany klimatyczne, które dzieją się niemal na naszych oczach.

Możemy dostrzec, że w ostatnich latach, susze zbierają śmiercionośne żniwo. Jest to zagrożeniem dla naszego kraju. Widoczne są także inne ekstremalne zjawiska hydrometeorologiczne związane z przyspieszonym obiegiem wody w środowisku. Niektóre tereny w kraju cierpią w wyniku gwałtownych powodzi. Ochrona naturalnych mokradeł, które regulują bilans wodny pomaga zapobiegać wspomnianym zjawiskom. Obszary wodno-błotne pełnią też istotną rolę w pochłanianiu CO2 zawartego w atmosferze. Inną kluczową funkcją mokradeł jest także utrzymanie bioróżnorodności i ochrony cennych gatunków roślin i zwierząt.

Problematyka wspomnianych kwestii zostanie poruszona podczas licznych wykładów, warsztatów i czterech wystaw tematycznych, które odbędą się w ramach Światowego Dnia Mokradeł obchodzonego na WNoZiGP. Organizowane będą też konkursy wiedzy z atrakcyjnymi nagrodami.


data ostatniej modyfikacji: 2020-02-04 15:02:12
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w Lublinie
profi_Lingua_test_220.jpg

Nauka języka za granicą
EF_220.jpg

Przegląd uczelni
WSPA_online_220.png
boks_do_przegl__du_uczelni_220x300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Wyszkolenie strzeleckie - 1
 
Polityka Prywatności