Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Lublin
2020-02-28

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na UMCS

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego odbędzie się 28 lutego 2020 r. w dużej Auli Wydziału Humanistycznego UMCS (Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4A).

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który 28 lutego 2020 roku będziemy świętować na Wydziale Humanistycznym UMCS  to okazja, aby pokazać łączność i ciągłość między różnymi aspektami naszego życia, to okazja, aby wskazać na potrzebę dbałości o nasze wspólne dobro jakim jest język narodowy. Troska o język ojczysty to również dbałość o naszą historię i tożsamość. Świadomość istnienia różnorodności językowej i bogactwa języka, przy jego jednoczesnej nieustannej zmienności, podkreśla znaczenie języka jako symbolu całego dziedzictwa kulturowego.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym to wydarzenie o charakterze otwartym, na które serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych: mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny, osoby pracujące, uczące się i studiujące. Język jest naszym wspólnym dobrem, symbolem wyobraźni, pasji, życia.

Program Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego - 28 lutego 2020 r. (duża Aula Wydziału Humanistycznego UMCS, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4A):

  • 10.00 Powitanie gości
  • 10.15 Wręczenie Medali Unii Lubelskiej
  • 10.30 Wykład prof. dra hab. Artura Rejtera (Uniwersytet Śląski, Rada Doskonałości Naukowej): Między stałością i zmiennością. Z dziejów dyskursu naukowego
  • 11.30 Świeckie za-światy ze słów Olgi T. – prowadzenie: dr hab. Rafał Szczerbakiewicz. Fragmenty prozy Olgi Tokarczuk czytają:
- Przedstawiciele władz Miasta Lublina i Lubelszczyzny,
- Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej,
- Studenci i doktoranci.
  • 12.30 Młodzieżowe słowa roku – Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów
  • 13.00 Zakończenie

data ostatniej modyfikacji: 2020-02-20 10:46:14
Komentarze
 
Polityka Prywatności