2 i 4 lutego

Światowy Dzień Mokradeł na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

Światowy Dzień Mokradeł

Organizatorzy zapraszają na czwartą edycję Światowego Dnia Mokradeł, która odbędzie się pod hasłem „Mokradła i woda”. Choć w tym roku nie można otworzyć drzwi Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie i zaprosić wszystkich zainteresowanych do wspólnego odkrywania tajemnic obszarów wodno-błotnych, równie gorąco jak zazwyczaj zachęcają do udziału w spotkaniu w przestrzeni internetowej. Inicjatywa jest zaplanowana na 2 i 4 lutego br.

Entuzjaści mokradeł - pracownicy i studenci Wydziału, podzielą się swoją wiedzą na temat tych fascynujących ekosystemów. Od czterech lat, podążając za ogłaszanymi corocznie hasłami przewodnimi obchodów Światowych Dni Mokradeł, eksplorujemy z Państwem coraz to nowe rejony wiedzy, wspólnie starając się spojrzeć na mokradła z coraz to innej strony. W tym roku na mokradła poprowadzi nas woda. Najbardziej oswojona i banalna ze wszystkich znanych nam substancji? Żywioł? Zagadka? Co dzieje się, kiedy woda, mokradła i człowiek spotykają się we wspólnej przestrzeni? Zapraszamy do wspólnej podróży przez mokradła i poszukiwania odpowiedzi na zadane pytania.

2 lutego o godz. 10.00 zapraszamy na prelekcję "Człowiek, woda i mokradła - ciągła walka czy pokojowe współistnienie?", którą wygłoszą dr K. Mięsiak-Wójcik, dr J. Sposób, dr M. Suchora. Aby wziąć w niej udział prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: dzienmokradelumcs@gmail.com

4 lutego o godz. 17.15 zapraszamy do udziału w prelekcji "Współuzależnieni od wody: mokradła i człowiek" w ramach cotygodniowych odczytów Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Wydarzenie będzie transmitowane przez MS Teams. Aby wziąć udział w odczycie wystarczy kliknąć link do transmisji znajdujący się na stronie www.umcs.pl

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna online "Chwytając wodę - w mokradłach i w obiektywie" przygotowana przez członków Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej UMCS.


*Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1997 roku, obecnie w blisko 100 krajach. W tradycję tę włącza się również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wydarzenie ma w szczególności aspekt edukacyjny i jest adresowane do uczniów szkół średnich oraz wszystkich, którzy związani są z tematyką terenów podmokłych. Należy podkreślić, że obszary mokradłowe mają nieocenione znaczenie w prawidłowym bilansie wodnym środowiska. Zwłaszcza teraz, gdy obserwujemy zachodzące zmiany klimatyczne, które dzieją się niemal na naszych oczach.

data ostatniej modyfikacji: 2021-01-28 12:49:46
Komentarze
 
Polityka Prywatności