Prof. Paweł Mergo z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej został uhonorowany Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec przyszłości”, przyznawaną podczas Forum Inteligentnego Rozwoju. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla dotychczasowych osiągnięć laureata z zakresu technologii fotonicznych i światłowodowych, w tym tworzenia innowacyjnych rozwiązań w badaniach naukowych nad światłowodami specjalnymi i czujnikami optycznymi w Pracowni Technologii Światłowodów na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie.
Celem Forum jest upowszechnianie nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii o dużym potencjale rynkowym, służących zwiększeniu bezpieczeństwa oraz standardu życia codziennego w ciągu kolejnych lat. Przyznawana podczas Forum Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju od 6 lat trafia w ręce innowatorów i inwestorów, osób oraz organizacji, których sposób działania i myślenia wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa oraz gospodarki. Jest to wyjątkowa i znacząca nagroda popularyzująca jej laureatów w środowisku biznesowym oraz naukowym. Organizatorem Forum jest Centrum Inteligentnego Rozwoju, a patronat honorowy nad inicjatywą objął m.in.: Parlament Europejski, Komisja Europejska, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
Informujemy jednocześnie, że w tym roku zakończył się remont pomieszczeń technologicznych Pracowni Technologii Światłowodów UMCS, której pracami kieruje nagrodzony prof. Mergo. Dzięki uzyskaniu finansowania zewnętrznego z projektu „Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych NLPQT” najważniejsze pomieszczenia powiększyły się o dodatkową przestrzeń, a nowa organizacja infrastruktury technologicznej do wytwarzania światłowodów, zdecydowanie poprawiła funkcjonalność Pracowni. Realizacja projektu pozwoliła również znacząco doposażyć Pracownię w nową aparaturę. Zakupiono m. in. najnowocześniejsze optyczne analizatory widma, źródło Supercontinuum, reflektometr optyczny z funkcją czujnika rozłożonego, urządzenie do wytwarzania kombajnerów światłowodowych oraz zestaw do analiz mechanicznych. Projekt pozwolił również na sfinansowanie zakupu profesjonalnej wyciągarki do światłowodów o wysokości roboczej 10 m.
Dla Pracowni Technologii Światłowodów UMCS jest to niewątpliwie historyczny moment.
Obecnie nie tylko naukowo, ale również pod względem dysponowania
infrastrukturą i przestrzenią do prowadzenia działań własnych i
perspektywicznej współpracy z przedsiębiorcami,
należy do ścisłego, światowego grona najlepszych zespołów badawczych
zajmujących się technologiami światłowodowymi i fotonicznymi.