2022-01-26

Dzień Transplantacji - podziel się dobrem

Dzień Transplantacji

26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji, upamiętniający rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, którego dokonano w 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Z tej okazji w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Dzień Transplantacji - Podziel się dobrem”, podczas którego będzie można m.in. oddać krew, zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku oraz uzyskać informacje o możliwości pobrania narządów do przeszczepienia.

Transplantologia odgrywa istotną rolę w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, świadomość społeczna dotycząca transplantacji stale wymaga prowadzenia działań informacyjnych, co udowadniają wyniki badań CBOS wskazujące na to, że aż 80% Polaków nigdy nie mówiło bliskim, jaka jest ich wola w kwestii oddania po śmierci narządów do przeszczepienia. Transplantologia to fascynująca dziedzina medycyny. Idea zastępowania chorych narządów pochodzącymi od innych towarzyszyła już starożytnym Egipcjanom, Grekom czy Rzymianom, ale tak napradę współczesna transplantologia to ostatnie kilkadziesiąt lat. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji porozmawiamy więc m.in. o kondycji tej dziedziny medycyny, chcąc przybliżyć szerszej publiczności wiedzę na temat przeszczepiania narządów, sytuacji pacjentów i pacjentek oczekujących na przeszczep, wyjaśnimy kluczowe pojęcia, zastanowimy się nad wyzwaniami na najbliższe lata, a także odpowiemy na pytanie: w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do rozwoju tej dziedziny, a także być może uratować czyjeś życie.

Chcąc przybliżyć tę tematykę Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wraz z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie organizują debatę pt. „Dzień Transplantacji – Podziel się dobrem”, w której udział wezmą:

  • prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki - Kierownik I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie,
  • ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek - Instytut Filozofii UMCS,
  • dr hab. Włodzimierz Piątkowski - Kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności w Instytucie Socjologii UMCS oraz
  • dr hab. Mariusz Barczak - Instytut Nauk Chemicznych UMCS,

Prowadząca:

  • Magdalena Bis - Koordynatorka Biura Rozwoju Kompetencji UMCS

Tłumaczka języka migowego:

  • Magdalena Gach

Debata transmitowana będzie 26 stycznia br. na kanale YouTube UMCS, UMed czy RCKiK.

Podczas wydarzenia odbywającego się 26 stycznia stacjonarnie na Wydziale Ekonomicznym UMCS (w godz. 9.00-14.00 w budynku Wydziału Ekonomicznego UMCS, parter), na chętnych będą czekali wolontariusze z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” oraz DKMS, którzy będą odpowiadali na pytania dotyczące przeszczepów narządów, oddania szpiku i komórek krwiotwórczych.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania są 2 smartwatche wraz z pakietem gadżetów UMCS. Aby wygrać nagrody wystarczy wykonać zdjęcie będąc na wydarzeniu: oddając krew bądź korzystając ze stoiska informacyjnego, a następnie udostępnić je w komentarzu pod postem na fanpage’u UMCS na Facebook’u (które zostanie opublikowane w dniu wydarzenia).

W celu zgłoszenia chęci oddania krwi prosimy o wypełnienie formularza, znajdującego się w aktualnościach na stronie głównej UMCS.

data ostatniej modyfikacji: 2022-01-21 13:12:46
Komentarze
 
Polityka Prywatności