Bezpieczeństwo energetyczne Polski – podcast UMCS

Fot. Archiwum prywatne prof. Jana Chadama

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu UMCS pn. „Głos nauki”, którego gościem jest dr hab. Jan Chadam, prof. uczelni z Katedry Systemów Informacyjnych i Logistyki, dyrektor Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS. Podczas rozmowy zrealizowanej przez Centrum Prasowe UMCS ekspert opowiedział m.in. o tym, czym jest bezpieczeństwo energetyczne, jak wyglądają obecnie łańcuchy dostaw gazu i węgla, a także czy Polska jest w stanie osiągnąć niezależność energetyczną i dlaczego odnawialne źródła energii mają ogromną wartość.

Uważam, że naszym zobowiązaniem w stosunku do przyszłych pokoleń jest to, by zapewnić sobie niezależność energetyczną, głównie w oparciu o energię odnawialną. Nie mamy innego wyjścia. Jeśli popatrzymy na szalejące pożary, topniejące lodowce, wyspy, które pewnie będą znikały w najbliższych latach, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie mamy priorytety jako ludzkość. Innej drogi nie ma. Musimy ograniczać konsumpcję paliw kopalnych i zastępować je energią odnawialną – mówi prof. Jan Chadam.

Dr hab. Jan Chadam, prof. UMCS – praktyk gospodarczy z długoletnim doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwami i grupami kapitałowymi. Był odpowiedzialny za realizację największych krajowych projektów infrastrukturalnych, m.in. strategicznego terminalu LNG w Świnoujściu wraz z siecią gazociągów. Absolwent Politechniki Lubelskiej, doktor nauk ekonomicznych, stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wykładowca uczelni wyższych i studiów MBA. Specjalista z zakresu zarządzania wartością, zarządzania finansami i informatyki.

Link do odcinka podcastu: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,4622,bezpieczenstwo-energetyczne-polski-szanse-i-wyzwania-podcast-glos-nauki-,120768.chtm  / https://www.spreaker.com/user/umcs/bezpieczenstwo-energetyczne-polski?utm_campaign=episode-title&utm_medium=app&utm_source=widget

„Głos nauki” to cykl podcastów o charakterze popularnonaukowym współtworzony z naukowcami i ekspertami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W poszczególnych odcinkach prezentowane są ciekawe zagadnienia z różnych dziedzin. Krótkie prelekcje i rozmowy pomogą każdemu zainteresowanemu poszerzyć horyzonty i dostarczą dawki wiedzy, którą można się podzielić z innymi. Zapraszamy do posłuchania „Głosu nauki” i zasubskrybowania podcastu w aplikacjach Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts. Wszystkie materiały zamieszczane są także na stronie UMCS.

data ostatniej modyfikacji: 2022-09-07 14:48:36
Komentarze
 
Polityka Prywatności