Debata odbędzie się 18 maja br. (czwartek) w godz. 11:00-13:00 w Audytorium Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS (Lublin, ul. Głęboka 39).
„Rok 2022, pierwszy po szalejącej na całym
świecie pandemii Covid 19 miał przynieść powrót do życia bezpiecznego i
stabilnego, odbudowę relacji społecznych, międzyludzkich i gospodarczych
załamanych rygorystycznymi lockdownami. Rzeczywistość
boleśnie zweryfikowała te oczekiwania” - mówi moderatorka i
inicjatorka debaty, dr hab. Beata Jeżyńska, prof. UMCS, ekspert z
zakresu prawa rolnego, ochrony zasobów naturalnych oraz
agroprzedsiębiorczości. „Rok 2022 okazał się areną katastroficznych
wydarzeń wywołanych przez człowieka. Najdrastyczniejsze z nich to wojna
w Ukrainie oraz lawinowo postępujące zmiany klimatyczne i ekologiczne” - dodaje pani profesor, przytaczając Living Planet Raport 2022, z którego wynika, że potencjał biologiczny naszej
planety, rozumiany jako zdolność jej ekosystemów do regeneracji, został krytycznie naruszony.
Zdaniem dra hab. Jana Chadama, prof. UMCS - dyrektora Centrum CeReClimEn UMCS, środowisko naukowe jest szczególnie zobowiązane do podejmowania działań na rzecz klimatu i środowiska. „Jesteśmy to winni naszym studentom i naszym dzieciom, nie możemy i nie chcemy być posądzani o bezczynność w czasie, gdy decyduje się los przyszłych pokoleń na Ziemi” - mówi profesor, przypominając o kluczowej roli edukacji w tym zakresie. „Właśnie dlatego Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS, będące interdyscyplinarną platformą współpracy naukowców z różnych środowisk, bardzo chętnie włącza się w inicjatywy, służące temu celowi”.
To pierwsze wydarzenie z cyklu debat eksperckich Centrum CeReClimEn UMCS pt. PLANETA XXI, które zostało objęte patronatem honorowym JM Rektora UMCS, prof. dra hab. Radosława Dobrowolskiego.